Ciśnienie, wyważenie, geometria...

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach, wyważenie kół oraz właściwa geometria pojazdu to kluczowe parametry, mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz trwałość naszego ogumienia.

Sprawdzenia ciśnienia w oponach należy dokonywać około raz w miesiącu. Od jego prawidłowego poziomu zależy przyczepność opony oraz długość drogi hamowania. Nieprawidłowe ciśnienie prowadzi do przyspieszonego, nierównomiernego zużycia opon, oraz ma istotny wpływ na opory toczenia a co za tym idzie na ilość spalanego paliwa.
Ciśnienie w oponach należy dobierać do danego pojazdu na podstawie danych producenta samochodu, z uwzględnieniem warunków eksploatacji takich jak załadunek naszego pojazdu, prędkość jazdy czy rodzaj nawierzchni.
(o pompowaniu kół azotem...)

Drugim istotnym parametrem mającym wpływ na jakość eksploatacji opon jest wyważenie. Proces wyważenia koła polega na takim zrównoważeniu mas na obwodzie koła, aby nie wpadało ono w wibracje podczas obrotu na osi pojazdu.
Nieprawidłowe wyważenie koła objawia się wibracjami kierownicy lub nadwozia pojazdu. Eksploatacja niewyważonych kół prowadzi do nierównomiernego zużycia bieżnika, pogarsza komfort jazdy, zmniejsza przyczepność opon do nawierzchni a także ma wpływ na przyspieszone zużycie elementów zawieszenia pojazdu.
(więcej o wyważaniu i teście drogowym...)

Kolejnym zabiegiem, o którym musimy pamiętać aby eksploatować nasze auto bezpiecznie i ekonomicznie jest regularne kontrolowanie geometrii pojazdu. Regulacja geometrii polega na ustawieniu kątów zawieszenia (zbieżność kół, kąt pochylenia kół, kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy) zgodnie z parametrami ustalonymi przez producenta samochodu. Nieprawidłowości w wartościach w/w kątów powodują ściąganie pojazdu w lewo lub prawo oraz mają zasadniczy wpływ na zużycie opon.
(jak regulujemy geometrię...)

Get Adobe Flash player